Brydż sportowy – definicje z Wikipedii, czym się różni też o brydża masowego granego w wielu klubach i wielu turniejach?
Na bazie właśnie zakończonego sezonu I ligi brydża sportowego, gdzie Bridge Team Taurus, czyli naszej Fundacji zajmie ostatecznie drugie, albo trecie miejsce i będzie walczył o awans do Ekstraklasy (brydżowy Olimp), zdefiniujmy co znaczy stwierdzenie brydż sportowy, czy brydż kwalifikowany.
Otóż najprościej rzecz ujmując, to wszelakie formy rozgrywek sportowych (współzawodnictwa) w których można osiągać laury w postaci tytułów mistrzów Polski, Europy, Świata. Czy niżej województwa.
Współzawodniczą tu jak w wielu innych spotach zawodowcy – bo i tu mamy takich. Oni się dzielą na zawodowych graczy, jak i coachów, instruktorów, także oczywiście grających w zwodach.
Współzawodnicza także gracze utrzymujący się zawodowo z jakiejś profesji, niemniej traktujący brydża jako ważne hobby, dużo grający, a przez to posiadający duże sportowe umiejętności.
Współzawodniczy także całe grono emerytów, a czasem także rentierów. I znów rozgrywkach mistrzowskich i ligach o podobnym profilu jak pracujący, a opisani powyżej.
Im wyższa liga (II liga, I liga, Ekstraklasa) tym poziom graczy wyższy. Podobnie te twarze znajdziecie w finałach Mistrzostwa Polski, Europy, Świata.
Dla tego grono ważne jest współzawodnictwo, sukces, sport. Ciężko często trenują, przeżywają sukcesy i porażki jak sportowcy w każdym innym sporcie. Co ciekawe liczy się zarówno przygotowanie fizyczne, mentalne (psycholog), jak i umiejętności i technika gry!
Nasz team, to case pracujący-hobbyści-trenujący, z domieszką młodości, czyli juniorskiej pary Mistrzyń Świata (juniorzy, to jeszcze inna kategoria, która przede wszystkim posiada sporo czasu, a mało jeszcze innych zobowiązań). Kończymy sezon wysoko w I lidze – zapraszam do zobaczenia wyników tutaj!
Brydż masowy, to cała paleta aktywności, które w samej formie różnią się mało od brydż kwalifikowanego. Brydżowy turniej o Mistrzostwo Polski niczym się praktycznie nie różni od poniedziałkowego regionalnego turnieju w Poznaniu!
Generalna różnica, to uczestnicy (masowość i szerokie spektrum), jak ich podeście, które głównie opera się na miłym spędzeniu czasu (relaks, hobby, znajomi). Często są to także uczestnicy „wczasów” brydżowych (połączenie brydża i aktywnej rekreacji w jakimś ośrodku). Czy udziału w kongresach brydżowych (tu gracze ze sportowymi aspiracjami), których jest wiele w Polsce.
To główne też target szkółek brydżowych. W Poznaniu mamy dwie duże, gdzie znów głównym motywem jest miłe spędzenie czasu.
Oczywiście granica między obiema brydżowymi populacjami jest płynna, jak i różnice mniej widoczne niż między zawodowym piłkarzem, a piłkarzem amatorem.
Masowość jest ważna, bo daje potencjał finansowy organizacji. Do współzawodnictwa także potrzeba po prostu graczy. Z ilości tez łatwiej rodzą się gwiazdy, a tak jak wszędzie potrzebne są, abyśmy wygrali po raz kolejny Mistrzostwo Świata, czy Europy. Polacy mają wiele tu sukcesów.
Sam Poznań miał też wielkie sukcesy, dziś ich ma mniej, a my tez przypominamy włodarzom Miasta, że sukces sportowy jest ważny.
Akcja informacyjna jest realizowana w ramach projektu „Szkoła Aktywnego Sektora. Program rozwoju organizacji i budowania sieci współpracy”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.